Skip links

Manam bērnam nepieciešams jauns dators. Kādu pirkt?

Bērna pirmais dators

Lai attīstītu pamata datorprasmes, iesakām izvēlēties mazlietotu datoru (refurbished) vai mājas un biznesa tipa datoru. Lielākā priekšrocība ir salīdzinoši zema cena (līdz 400€) pret to veiktspēju. Šie parasti ir paredzēti vienkāršam darbam, nodrošinot pilnvērtīgu darbu skolas un personiskajām vajadzībām.

Datoru var veiksmīgi izmantot programmēšanas darbiem, bet var rasties problēmas ar jaudīgām 3D dizainēšanas vai video apstrādes programmām. Uz šiem datoriem arī varēs darbināt vienkāršās datorspēles (Minecraft, Roblox, Among Us), bet tie nespēs darbināt mūsdienu jaudīgās datorspēles.

Iegādājoties mazlietotu datoru ir svarīgi, lai tam būtu vismaz 4GB (ieteicams 8GB) operatīvā atmiņa (RAM) un Windows 10 atbalsts.

Bērnam jau ir pamata prasmes vai tas ir bērna otrais dators

Lai būtu iespējams efektīvi attīstīt jau esošās prasmes, iesakām izvēlēties portatīvo datoru. Bērnam ap šo laiku būs zināšanas par datoriem un prasmes pareizāk apieties ar tiem. Šajā kategorijā ir ļoti lielas iespējas un piedāvājumi. Atkal ir jautājums, kam tiks dators lietots?

Skolas darbam un pārvadāšanai

Galvenie parametri šiem datoriem būs svars un baterijas ietilpība. Lai gan liekas, ka portatīvais dators, kurš sver virs 2kg nav smags, ilgstoši nēsājot to plecu somā vai mugursomā kopā ar lādētāju, nogurdinās cilvēku. Datora svaram vajadzētu būt apmēram 1,5 kg. Otra nepieciešamība būtu baterijas ilgums. Vajadzētu tēmēt, ka dators spētu strādāt nelielā slodzē vismaz 6 stundas. Tas nozīmē, ka tad datoru var uzlādēt un praktiski strādāt ārpus mājām gandrīz visu dienu.

Šie datori nav paredzēti ļoti lielai slodzei, piemēram, jaudīgas 3D dizaina programmas vai video apstrāde, bet der darbinot vienkāršās datorspēles (Minecraft, Roblox, Among Us). Parasti šo datoru cena ir 400€ – 900€.

Jaudīgām programmām: 3D dizainēšana un/vai datorspēles

Šie datori ietilps spēļu portatīvo datoru kategorijā un to cena būs virs 900€. Gan 3D dizains, gan video apstrāde, gan datorspēles ir prasīgas attiecībā uz datora veiktspēju. Šie portatīvie datori atšķiras ar to, ka tiem ir iestrādātas atsevišķas videokartes (GPU).

Lai portatīvais dators būtu ilgmūžīgāks, ir ieteicams izvēlēties datoru ar iebūvētu GTX 1660 Super vai RX 5600-XT videokarti. Šīs videokartes ļaus datoram būt lietojamam vēl kādus 3 – 5 gadus bez lielām problēmām lietojuma ziņā. Protams, jo dārgāks dators ar jaunāku videokarti, jo tas būtu veiktspējīgāks. Populārākie spēļu portatīvo datoru ražotāji ir Acer Nitro, Dell Alienware vai Lenovo Legion.

Spēcīgs ilgtspējīgais risinājums

Lai nodrošinātu ilgtspējīgāko risinājumu visām dzīves vajadzībām, būs nepieciešams stacionārais dators. Lai pareizi izvēlētos datoru, sākumā ir jāizvērtē pieejamais budžets. Stacionārais dators, kas spētu nodrošināt visas vajadzības, kas parādīsies arī nākotnē, jārēķinās ar cenu sākot no 900€. Ar šādu budžetu būs iespējams iegādāties datoru, kas būs arī spējīgs pēc 5 vai vairāk gadiem.

Līdzīgi, kā ar spēļu portatīvo datoru, komplektācijā vajadzētu būt iekļautai GTX 1660 Super vai RX 5600-XT vai jaudīgākai video kartei. Datoram vajadzētu būt vismaz 8GB operatīvajai atmiņai (ieteicams 16 GB). Jebkurā gadījumā pirms šāda datora iegādes ir ieteicams veikt konsultāciju veikalā par datora iegādi un komplektāciju.

Kur iegādāties datoru?

  • Mazlietoti datori: AiO, NTG, Mdata, Elektroonika24, Tet, LMT
  • Portatīvie datori: gandrīz jebkurā elektronikas veikalā, Dateks, BalticData, Tet, LMT, Bite, Tele2, RD Electronics, AiO
  • Stacionārie datori: iesakām Dateks. Šis veikals sniedz visplašāko klāstu un kvalitatīvas konsultācijas.